آوید میرشکرایی:
پست مدرنیسم اصولا نمی‌تواند وارد ادبیات ایران شود

سرویس: فرهنگ و ادب
1387/07/16
10-07-2008
12:30:44
8707-00524: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: فرهنگ و ادب

 

به باور یک شاعر، آن پست مدرنیسمی که ما در خارج می‌شناسیم در ادبیات ایران وجود ندارد.

 

آوید میرشکرایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: پست مدرنیسم هنوز وارد ادبیات ایران نشده و اصولا نمی‌تواند وارد ادبیات ایران شود زیرا شیوه‌ نوشتن در ایران متفاوت است و به خاطر بالندگی زبان و آهنگ کلمات که با تعداد کمْ مفاهیم زیادی دارند پست مدرنیسم به ادبیات ایران نمی‌آید زیرا با حضورش کارها کوچک و از اصالت آنها کم می‌شود.

وی گوش‌زد کرد: ما خود را به جریانی که از ما نیست سپرده‌ایم و این یک دنبال‌روی بدون آشنایی با مفاهیم است. علتش هم این است که چون موجی است که دنیا را گرفته ما نیز به دنبال آن می‌رویم.

میرشکرایی در خصوص آثار ادبی پست مدرن در ادبیات ایران اظهار کرد: آنچه در داستان کوتاه ایرانی نوشته شده آثاری متفاوتند اما پست مدرن نیستند. در شعر نو نیز پست مدرنیسمْ شعر سپید یا آزاد تلقی می‌شود که این طور نیست و با آثار خارجی متفاوت است و به همین دلیل با این همه کار خوب شعرها ترجمه نمی‌شوند و در مقابل، آثار یک شاعر هندی به زبان انگلیسی ترجمه می‌شوند.

گفتنی است آوید میرشکرایی پزشک متخصص اطفال است که تاکنون دو دفتر شعر با نام‌های " راستی هیچ شده شبی تو نیز من " و " لحظه‌های بی‌تابی " منتشر کرده است. 

/ 1 نظر / 15 بازدید
حمید رضا اکبری شروه

سپهر به روز شد با آثاری از: - خیال آخر...ــــ آرزو غفوری (شعر) ۲- ماموت دوازدهم ــ سارامویدی(شعر) ۳-دوشعر ـــ مهری شاه حسینی ۴-آخرین ایستگاه ــ نیره نورالهدی(داستان) ۵- با هم ـــ ماندانا ابری ـ(شعر) ۶- جاودانگی اثری در ستایش خنده ـــــ محبوبه موسوی (مقاله) ۷-شعر ــــــ لیلا کرد بچه ۸-چراغ قرمز ـ ناهید موسوی (داستان) ۹-یک شعر خسته دور سرم تاب می خورد ـزهرا بصارتی ـ(شعر) ۱۰- پاییز ـــــــ دکتر آوید میر شکرایی (شعر) ۱۱- و اما چگونه ــــ آفاق شوهانی ـ(شعر) ۱۲ـ شعری از"زنده یاد شقایق لعلی ۱۳-شعری از ژاله سیفی ۱۴ـــنیستی و نمی بینی ـــ شقایق زعفری (شعر)